Aby bolo možné komplexne riešiť najpálčivejšie problémy vodárenstva, väčšina podnikateľských subjektov aktívne pôsobiacich v oblasti poskytovania vodohospodárskych činností v zmysle zákona č. 442/2002 Z. z. v platnom znení, sa začiatkom roka 2004 rozhodla založiť si vlastné združenie - Asociáciu vodárenských spoločností (AVS).
Do roku 1989 bolo povinnosťou štátu zásobovať obyvateľstvo pitnou vodou a zabezpečovať odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd. Túto povinnosť štát realizoval prostredníctvom piatich štátnych podnikov vodární a kanalizácií. Celý systém ich riadenia bol centrálne organizovaný Ministerstvom pôdohospodárstva Slovenskej republiky prostredníctvom krajských a obecných úradov, pričom tieto štátne podniky mali značne obmedzené kompetencie, najmä však v oblasti investícií do verejných vodovodov a verejných kanalizácií, ktoré boli financované takmer v celom rozsahu zo štátneho rozpočtu a štátnych dotácií. Od roku 1989 však začal prebiehať proces pozvoľnej reštrukturalizácie vodného hospodárstva a v roku 1990 bola kompetencia zabezpečovať zásobovanie vodou, odvádzanie a čistenie odpadových vôd postúpená obciam, a to na základe Zákona o obecnom zriadení. K tomuto účelu vypracovala vláda Slovenskej republiky niekoľko modelov koncepcií pre transformáciu štátnych podnikov, na základe ktorých najprv v rámci pilotných projektov boli zrealizované niektoré privatizačné projekty. Následne uznesením vlády Slovenskej republiky č. 217 zo dňa 7. marca 2001 stanovila podmienky a harmonogram krokov k prevodu vlastníctva majetku z existujúcich štátnych podnikov vodární a kanalizácií na obecné vodárenské spoločnosti.
Transformačný proces sa realizoval v nasledujúcich krokoch:
1. posúdenie privatizačných projektov (ktoré vypracovali existujúce štátne podniky vodární a kanalizácií) a následné vydanie rozhodnutia Ministerstvom pre správu a privatizáciu národného majetku SR na Fond národného majetku (FNM) s tým, že tento FNM dostáva pokyn k založeniu obecných vodárenských akciových spoločností.
Od septembra 2003 boli postupne založené nasledovné akciové vodárenské spoločnosti:Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s.,Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. Nitra, Trnavská vodárenská spoločnosť, a.s. Piešťany,
Okrem uvedených subjektov pôsobili v predchádzajúcom období v svojich regiónoch ešte tri ďalšie vodárenské spoločnosti, ktoré vznikli realizáciou pilotných privatizačných projektov, a to:
3. V rokoch 2005-2006 sa uskutočnili v niektorých vodárenských spoločnostiach ďalšie organizačné zmeny. Podtatranská vodárenská spoločnosť a.s. a Stredoslovenská vodárenská spoločnosť a.s. boli rozdelené z pôvodne zmiešaných spoločností na vlastnícke a prevádzkové spoločnosti.
4. Severoslovenská vodárenská spoločnosť a.s. sa rozdelila na šesť menších nástupníckych zmiešaných vodárenských spoločností.
Od roku 2007 má AVS sedemnásť členov, v tom šesť oddelených spoločností (vlastníckych alebo prevádzkových) a jedenásť zmiešaných spoločností. Viac informácií o našich členoch získate v časti Členská základňa.
Vodárenské spoločnosti - členovia AVS zabezpečujú cca 95 % vodárenských služieb spojených s prevádzkou verejných vodovodov a verejných kanalizácií na Slovensku. Aby bolo možné komplexne riešiť ich najpálčivejšie spoločné problémy, založili si začiatkom roku 2004 vlastné združenie - Asociáciu vodárenských spoločností (AVS), na báze zákona 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. AVS má územne celoslovenskú pôsobnosť.
Vnútorná organizačná štruktúra AVS je nasledovná:
Orgány asociácie: snem, dozorná a správna rada.
Prezidentom AVS je Ing. Stanislav Hreha, PhD. – generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Košice, viceprezidentom
Ing. Miroslav Kundrík – generálny riaditeľ Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti a.s. Žilina. Predsedom dozornej rady bol zvolený
Ing. Vladimír Pastorek, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva PVS a.s. Poprad.
Základnými programovými cieľmi a predmetom činnosti AVS sú:
Riadiacim, ekonomickým a organizačným centrom správnej rady je Kancelária AVS.
Asociácia začala v roku 2005 vydávať časopis Vodárenské pohľady, ktorý má ambíciu vytvárať platformu pre názory členov AVS, mapovanie jej stratégií a napĺňanie cieľov, ale predovšetkým posilniť komunikačnú plochu, na ktorej sa bude stretávať AVS a odborná verejnosť (zamestnanci vodárenských spoločností, vlastníci VS, MŽP SR, URSO, VÚVH, STU, dodávatelia, odberatelia vodárenských služieb a pod.).
Do budúcnosti má AVS jasnú predstavu o posilnení činnosti v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov členov Asociácie, v posilnení odborných poradenských a konzultačných aktivít a v ďalšom rozvoji legislatívno - právnej iniciatívy. Ťažiskom aktivít Asociácie v najbližšom období bude jej plnohodnotné začlenenie sa do európskeho priestoru prostredníctvom postupného vybudovania, využívania a rozširovania plodných kontaktov s cieľom rozvoja vzájomnej spolupráce pri riešení úloh vyplývajúcich z environmentálnej politiky štátu a povinností SR z členstva v EÚ.